Na sjednici Vlade održanoj 7. lipnja 2023. usvojen je Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o savjetima mladih te će se o istom glasati 14. srpnja u Hrvatskom saboru. Ovaj je Zakon izuzetno važan za sve mlade u Hrvatskoj, on kreira prostor za političku participaciju mladih i otvara prostor za sudjelovanje mladih u okviru lokalnih i regionalnih zajednica. Međutim, prijedlog Zakona u ovom obliku u potpunosti onemogućuje mlade da sudjeluju u procesima donošenja odluka i to je klasičan primjer HDZ-ovog kadroviranja, upozorava Fred Matić.

Ključna izmjena Zakona odnosi se osnivanje Savjeta mladih Republike Hrvatske kao tijela koje bi „usklađivalo rad svih savjeta mladih” te se isto opisuje kao „krovno tijelo svih savjeta mladih u Republici Hrvatskoj”, pri čemu bi članovi i članice bili „imenovani od strane konstituiranih županijskih savjeta mladih”. Ovaj je prijedlog stigao od Mladeži HDZ-a te zaobilazeći procedure i manipulirajući s dokumentima potrebnima za donošenje takvog Zakona, uzima u obzir isključivo stav političkog podmlatka vladajuće stranke u Hrvatskoj. Drugim riječima, osnivanjem takvog tijela županije i njihovi predstavnici/e bi diktirali tko će sjediti u spomenutom tijelu pri čemu velik dio udruga mladih, Mreža mladih Hrvatske kao krovna organizacija mladih i politički podmladci drugih stranaka (SDP, Možemo, Centar, IDS, HSS) ističu da ovo postavlja opasan presedan i izigrava demokratski proces.

Matić ističe: „Ovaj pokušaj preuzimanja prostora za političku participaciju mladih ne vidimo nigdje drugdje u Europi, izuzev Mađarske, i zajedno s kolegama/icama iz CULT Odbora Europskog parlamenta upozorili smo Plenkovića da se Zakon mora povući. Nije prihvatljivo da umjesto neovisnih udruga mladih, politike za mlade kreira isključivo mladež HDZ-a, to je zatiranje demokracije u najgorem obliku. Cijeli proces oko ovog Zakona je netransparentan i u potpunosti je isključio one o kojima se radi: mlade ljude iz Hrvatske.“

Ukoliko Zakon prođe na glasanju u Saboru, isti će se isticati kao primjer loše prakse u Europi i Matić s ostalim zastupnicima/icama iz CULT Odbora naglašava: „Naš cilj je povećati stopu participacije mladih u donošenju odluka, ovaj Zakon nastoji učiniti upravo suprotno. Ako zaista vjerujemo da su mladi naša budućnost, onda im moramo dati priliku da tu budućnost kreiraju, i to već danas. Ovakav Zakon se mora povući!“