Zastupnik Matić naglasio: „Dostupna kontracepcija jedno je od temeljnih ljudskih prava i pristup mora biti osiguran svima.“

U srijedu 09. veljače predstavljen je Europski kontracepcijski atlas, sveobuhvatna interaktivna karta koja prikazuje koliko je kontracepcija dostupna u zemljama diljem Europe. Atlas su predstavili Predrag Fred Matić, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu, i Europski parlamentarni forum za seksualna i reproduktivna prava.

Peto izdanje Atlasa pokazuje jasan geografski trend podjele i neujednačenih pristupa istoka i zapada Europe. Zabrinjavajući su silazni trendovi u zemljama istoka, poput primjerice Poljske, dok zapadne zemlje poput Belgije i Francuske i dalje ostaju na vrhu ljestvice. Države koje imaju najbolji rezultat implementirale su politike poput besplatne kontracepcije do 25. godine. Napredak u dostupnosti kontracepcije također bilježe Litva, Italija, Norveška i Danska.

Samo dno ljestvice zauzima Poljska s 33.5 bodova. Nešto bolje od Poljske rangirane su Rusija, Bosna i Hercegovina te Bjelorusija.

Zastupnik Matić naglašava: „Atlas nam nudi jasnu sliku položaja raznih europskih zemalja po ovom pitanju. Zabrinjavajuće su razlike između istoka i zapada kao i sve gora situacija u pojedinim državama što se tiče pristupa modernoj kontracepciji. Ono što osobito brine jest i činjenica da si mnogi ne mogu priuštiti kontracepciju, a što uvelike narušava reproduktivno zdravlje.“

Slučaj Hrvatske zahtjeva posebnu pozornost i poziv na akciju s obzirom na ozbiljan pad na ljestvici. Hrvatska se našla u donjem, crvenom dijelu ljestvice, s 47.3 boda, a što je u odnosu na 2020. godinu pad od 12 bodova. Atlasom iz 2020. godine Hrvatska se nalazila na sredini ljestvice sa 59.3 boda. Jedan od razloga pada u ukupnom poretku je smanjenje naknade za kontracepciju s prosječne na minimalnu, kao i nedostupnost kontracepcije bez recepta.

Zastupnik Matić naglašava: "Žalosti me vidjeti da je Hrvatska gotovo u svim područjima seksualnog i reproduktivnog zdravlja sve gora, a što je situacija i s kontracepcijom. Što više podataka prikupimo i analiziramo - to je situacija alarmantnija. Moramo biti svjesni važnosti kontracepcije i zdravlja, a u Hrvatskoj je ona mnogima preskupa. Problem je i da nema dostupnih ni stručnih savjeta o planiranju obitelji. Podsjećam da je i UN, kao i Europski parlament kroz Rezoluciju o seksualnom i reproduktivnom zdravlju, tražio da kontracepcija bude besplatna i široko dostupna. Govorimo o pravu na zdravlje, nužno je što hitnije reagirati.“